Biz Kimiz

AVUKAT MURAT BAŞMAN

1959 yılında Trabzon’da doğdu. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’nde “Şartla Salıverilme” teziyle Yüksek Lisansını (master) tamamladı. 1991 yılına kadar Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalında Prf.Dr.Sulhi Dönmezer, Prf.Dr.Duygun Yarsuvat, Prf.Dr.Köksal Bayraktar’la birlikte araştırma görevlisi olarak çalıştı. Enerji piyasası Düzenleme Kurumu’nun kurulmasıyla birlikte  www.istasyonlaw.com sitesini oluşturarak, petrol piyasasında çalışmalarına başladı. Halen bu web sitesi, alanında kurulmuş en önemli ve tek internet yayın sitesidir. Yine eğlence dünyasının sorularına cevap vermek için kurduğu www.eglencehukuku.com sitesi de bu alandaki boşluğu doldurmaktadır. 2006-2007 yılları arasında World Focus Airlines (Dünyaya Bakış Havayolları A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Bu süreç içerisinde hava hukukuyla ilgili çalışmalar yaptı. Trabzonspor kongre üyesi olan Murat Başman dünyada 50 den fazla ülkede oynanan Floorball sporunu yapıyor ve Türkiye Florbol Genel Sekreterliği görevini yürütüyor. Diasporadaki Trabzonluları temsil eden Trabzon Fikir Kulübü üyesi olan Murat Başman, Trabzonda ilk yayıncı-kitapçı Kitabi Hamdi Efendi’nin torununun oğlu olarak Trabzon’daki ilk yayınevinin müze olması çalışmalarını yürütüyor. Doğduğu kente ve sokağa ithafen yazdığı “Kentin Odağında Bir Uzunsokak” isimli kitabı 2011 yılında piyasaya çıktı. Kurucumuzun askerlik anılarını anlattığı ve  Volkan Konak’ın sunuş yazısını yazdığı son kitabı “241 KDBK” 2012 yılında yayınlandı.

2014 yılında 27.Tokyo Uluslararası Film Festivali’ne yapımcılığını üstlendiği “Kırlangıçlar Susamışsa” filmi davet edildi. 2015 yılında TRT’ye çekilen ”Yeni Hayat” filmine ortak yapımcı ve yine 2017 yılında “Bizim Krino” belgeseline yapımcı olarak imza attı.

Bugüne kadar “Maddesel Sözlüklü Temel Ceza Kanunları”, “Avukatlık Disiplini Hukuku” ve “İstasyonumu Kurtarıyorum” isimli mesleki kitaplarının yanında çeşitli dergi ve gazetelerde yüzlerce yazısı yayınlandı. İstanbul Barosu üyesi olan Av.Murat Başman, enerji-petrol hukuku, hava hukuku, gayrımenkul hukuku, eğlence hukuku ve şirketler kriz yönetimi alanlarında çalışma yapmaktadır.

Av.Murat Başman 08.12.2016 tarihinde Trabzonspor Disiplin Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

muratbasman@basmanhukuk.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>